Cikipédia 15/4 - Egy lépéssel a világhír előtt

2024.02.29

Az alábbi történet kivételesen nem a hazai pop-piacról szól, hanem egy olyan világsztár-zenekarról, akik akkor jártak Budapesten, amikor még a kutya sem ismerte őket, aztán haza mentek Amerikába és pillanatok alatt befutottak. Ma már persze sokan egyből nyomják: "hát persze, a Nirvana". De mi történt valójában és miért érdekes az, hogy annyi világsztár magyarországi fellépése ellenére velük foglalkozunk? A választ előre lelövöm: a Nirvana esete annyira hihetetlen és egyedi, hogy a történet mellett nem lehet szó nélkül elmenni.

A Nirvana első albuma, a Bleach volt, amit 1989 júniusában adtak ki a Sub Pop kiadónál, a budapesti Petőfi Csarnokban pedig a megjelenés után öt hónappal később, 1989 november 21-én lépett fel egy európai turné alkalmával a Tad együttes előzenekaraként.

Az első lemezből Amerikában mindössze hatezer példányt sikerült eladni, ami akkoriban még Magyarországon is cikinek számított, de az együttes második albumának szédületes sikere után, a rajongók felfedezték a Nirvana bemutatkozó anyagát is, ami a mai napig világszerte több mint négymillió példányban kelt el. Na de addig...

A Nirvana zenészei meglehetősen szegények voltak. A Bleach felvételei a helyi Reciprocal Recording Stúdiónál készültek és a felvételek 1988 decemberétől 1989 januárjáig tartottak. A 600 dollárnyi stúdióköltséget Jason Everman, egy ismerős gitáros kölcsönözte a zenekarnak, amit sosem kapott vissza, viszont hálából rákerült a neve a lemezborítóra, mint a zenekar tagja. De Jason egyetlen hangot sem játszott a lemezen. Néhány dalt még előzetesen egy másik stúdióban rögzítettek, ahol a stúdióköltség 153 dollárba került, ezt az összeget Cobain gondnoki fizetéséből és akkori barátnőjétől Tracy Marandertől kapott kölcsönből fizettek ki. Miből lesz a cserebogár?

A Nirvana együttes jelentéktelen előzenekarként 1989 november 21-én fellépett a Petőfi Csarnokban. A rosszul meghirdetett koncertre körülbelül 150 ember volt kíváncsi. A szemtanúk elmondása alapján a buli érdekesnek ígérkezett, de a vége hatalmas bukta lett a könnyen felejthető kategóriába sorolva. A Nirvana koncertje rövid volt, ezeket az akkor még ismeretlen szerzeményeket nyomták: School, Big Cheese, Love Buzz, Negative Creep, Blew, Floyd the Barber, Tavaszi szél vizet áraszt, We will fuck you. A kakukktojás, a Tavaszi szél, ami valószínűleg súgás alapján került bevállogatásra, ha egyszer már 1986-ban a Quen-nek bejött. A Nirvana borzalmasan szólt, ezért sokszor leállt a banda, akár egy dal közben is. Cobain - Radics Béla utolsó időszakának szellemeként - folyamatosan a gitárját hangolgatta, ezzel még unalmasabbá téve a produkciót. A nézők pedig csak ott álltak és nem értették, hogy mi a jó fenét keresnek ott ráadásul kedd este.

A TAD koncert idejére a Nirvana muzsikusai kisétáltak a nézők közé. A TAD énekese megpróbálta a lehetetlent, igyekezett felvenni a kapcsolatot a közönséggel, de abban az időben még kevesen tudtak angolul, ráadásul aktuális amerikai témákkal traktálta a jelenlévőket. Nem csoda, hogy a színpad előttről csak egyetlen ember tudott válaszolni, a Nirvana basszusgitárosa, Krist Novoselic, de ő meg le lett intve, mert a helyi rajongókat szerette volna felébreszteni. Tulajdonképpen, ha a Nirvana később nem lesz világsztár, mára az a jelenlévő 150 "áldozat" nem is emlékezne a koncertre. Ráadásul az egész történetből csak annyi maradt meg az utókor számára és vált városi legendává, hogy a koncert után – amikor csapat megkapta a fellépésért a gázsiját azonnal kibumliztak a Nyugati pályaudvarhoz, ahol az egyik utcai árusnál hamburgert vásároltak maguknak és ezzel meg volt egyben az egésznapi étkezés. A maradék lóvéból meg a közeli borozóban kannásbort vásároltak maguknak. Amennyiben hinni lehet a pletykáknak Cobain a Lánchíd lábainál írta meg a Lithium című későbbi világsláger szövegét.

Persze mindezektől függetlenül lehetett volna teltházas is a koncert, mert 1989-ben itthon szinte mindenki képes volt fenékre zuhanni bármelyik hazánkba látogató amerikai csoda-csapat előtt. A Nirvana zenekarban azonban a kiadóján kívűl senki sem látta a potenciát, még a később őket istenítő zenekritikusok sem.

Olcsó anyag, olcsó turné, olcsó zenészek, ezek után már érthető, hogy a marketing sem volt egy prémium csomag. Akkoriban mindössze két műsorújság írt közelgő eseményről, azt is alaposan eltüntetve a többi középszerű hír között. Ilyen volt például a Pesti Műsor:

16-án Liget SE sporttanfolyam (11—19 óra)

17-én Rap és break klub (17—22 óra ), Depeche Mode klub (17—22 óra)

18- án Bolhapiac (9—14 óra), Commodore klub (9—13 óra), Csillagfény klub (18—02 óra)

19- én Bolhapiac (9—14 óra) Születésnapi Kaláka- buli (11—13 óra), Magyar fantasy klub (14—22 óra), Sting klub (17—22 óra), Boom! (Young Gods — svájci) (18—24 óra)

20- án Liget SE sporttanfolyam (11— 19 óra), Fantasztikus házibuli — Old Boys klub (19—01 óra)

21-én Queen klub (17—22 óra), Tad /Nirvana koncert /amerikai) (19—22 ó ra )

22-én Magyar fantasy klub (17—22 óra)

A főzenekar a szintén amerikai és szintén nem régen (1988) alakult Tad együttes volt. A banda vezetője Tad Doyle volt, aki a produkcióját szólóprojektként indította, tehát a stúdióban minden dalát egyedül ő játszotta fel, ám hamar rájött, hogy ha valamit el akar érni az életben, az csak csapatban gondolkozva lehetséges. Ezzel nem fedezte fel a spanyolviaszt, legfeljebb későn ébredt. Egyébként nem ment rosszul a bolt, mert miután befejezték a közös turnét a Nirvanaval, visszautaztak Seattle-be és kétéves zenekarként már a harmadik albumukat rögzítették. A Tad zenekart nem mellesleg 2017-ben a Metal Injection az 5. helyre sorolta a 10 legnehezebb grunge banda listáján.

Ettől persze Magyarország viszonylatában két ismeretlen zenekarról beszélünk, nem csoda, hogy ezen az estén a két bandának otthont adó Petőfi Csarnokba csak a vájt fülűek és néhány kíváncsi jutott el. 1989-ben nálunk a Depeche Mode, a U2 és a The Cure láz tombolt, minden más érdektelennek számított.

Ezekben az években (1989-1991) létezett egy újság, ami a Heti Budapest nevet viselte, egész pályafutása során összesen öt szám jelent meg, hogy aztán a névtelenség homályába süllyedjen vissza. Ma, ha más miatt nem is, de a Nirvana megemlítésével ez a lap is feliratkozott az örökkévalók társaságába. Na, ők egy hangyányit többet írtak a közelgő eseményről, de valljuk be, az elolvasás után ettől még nem kap az ember görcsöt, hogy mindenképpen láthassa a két zenekart.

Rock különlegesség lesz TAD és Nirvana 21-i (19 óra) fellépése, melyről talán csak annyit: mindkét amerikai csapat a Black Sabbath nyomdokain jár, bár zenei stílusukra inkább a meghatározhatatlanság jellemző. S végül, a jóval ismertebb és kellemesebb könnyűzenét kedvelőknek ajánlhatók az úgy nevezett rajongói klubok, melyek egy-egy világsztárral foglalkoznak: Wham, The Cure, Blue System, Duran Duran, Beatles, Sting, Depeche Mode, Kiss és Bon Jovi, Bros, Queen. Újdonság, hogy januártól indul az Eart Wind and Fire klub, valamint megalakult a Michael Jackson Fan Club is!

Szóval – egy európai turné alkalmából - itt járt Magyarországon a feltörekvő, szegény éhező zenészekből álló Nirvana együttes, akikre senki nem volt kíváncsi, se a közönség, se a szakma. A turné után pedig hazamentek és világsztárok lettek. 1991-es Nevermind album hihetetlen sikert aratott. A Nirvana ezzel a legnagyobbak közé lépett, és ráirányította a figyelmet az alternatív rock egyik alműfajára, a grunge-ra, amely aztán az 1990-es évek első felében uralta a zeneipart. Kurt Cobaint, a Nirvana frontembere generációjának szószólója lett, a Nirvana pedig az X-generáció zászlóshajója.

Azóta Magyarországon számos tribute banda igyekszik tovább vinni a Nirvana együttes zenei és gondolatvilágát több-kevesebb sikerrel…

Írta: Fiery