Cikipédia 14/53 – Totális metál a Föld árnyékos oldalán 2. rész

2023.12.07

Az első fejezetben leközölt írások alapján joggal gondolhatjuk, hogy a Pokolgép és az Omega képében újabb fekete bárányok tűntek fel a horizonton, de szerencsére erről nem volt szó, csak megöregedett, megsavanyodott publicisták a két zenekarral szemben méregették képzeletbeli falloszuk aránytalanul apró jelentőségét. A turné azonban mégis el volt átkozva.

Ahogy a megyei lapok, úgy a vas-megyei Vas Népe is leközölt egy rövid interjút az Omega turnéja kapcsán, mert azt elvitatni akkor sem lehetett, hogy az ikonikus zenekar megjelenése még 1986-ban is nagy port kavart fel az ország bármely részén.

A rockzenekarok átlagéletkora négy-öt év. A tíz-tizenöt éve fennálló együttesek már matuzsálemi korúnak számítanak. Az Omega huszonötödik éve dolgozik együtt. Jövőre ünneplik a negyedszázados jubileumot. Ezzel és szombathelyi koncertjükkel kapcsolatban váltottunk szót Benkő Lászlóval, aki a csapat hazai szóvivője, billentyűse, szintetizátorosa.

— Az Omega jubileumi rendezvénysorozatát országos turnéval kezdjük — mondta. — Fellépünk a nagyobb vidéki sportcsarnokokban, például Pécsett, Kaposváron, Miskolcon, november 21-én Szombathelyen. Utoljára tavaly nyáron jártunk Vas megyében, akkor egy vegyes, régebbi és újabb számainkból álló koncertprogrammal szerepeltünk. Azóta megjelent A Föld árnyékos oldala című lemezünk, új koncertprogramunk erre épül. A jubileumi sorozat '87 nyarának végéig tart, a csúcs egy látványos, nagy fellépés lesz — Láthatunk újat mást Szombathelyen? — Ez a turné is jó alkalom arra, hogy néhány újdonságot kipróbáljunk. Szombathelyen tervezünk néhány eddig nem látott dolgot, persze csak olyanokat, amiket a terem adottságai, technikai lehetőségei megengednek. A szombathelyi közönség értékítélete nekünk sokat jelent, hiszen az itteni fiatalok több információval rendelkeznek, mint az ország más részein, jobb az összehasonlítási alapjuk.

A fenti beszélgetésnek – csak úgy, mint az alábbi Magyar Ifjúság cikknek – nagy jelentősége lesz a történetben, ezért érdemes elolvasni, hiszen a szombathelyi értő és kritikus közönség értékítélete a központi téma.

A városban húszezernél több fiatal él, tanul, dolgozik. Főiskolások, középiskolás diákok, szakmunkástanulók adják a rockzene helyi bázisát. Nem véletlen, hogy bármelyik hazai együttes szívesen lép fel a szombathelyi Művelődési és Sportházban. Benkő Lászlótól, az Omega vezetőjétől származik a mondás: "Értő, kritikus közönség van itt. Ha megél a produkció a nyugati végeken, akkor már nem lehet baj." Izgalmas, fordulatos rockélet tapasztalható a városban.

És akkor beszéljünk arról, ami miatt ezt a történetet elkezdtük kibontani, ugyanis néhány magáról megfeledkezett kisebbségi komplexusos idióta a tömegben elbújva olyat tett, amire nincs és nem is lehet magyarázat. A Vas Népe számolt be először a botrányról:

A hazai rockzene történetében példátlan incidens történt tegnap este fél tízkor Szombathelyen, a Művelődési és Sportházban a Pokolgép együttes és az Omega koncertjén. Felelőtlen fiatalok egy csoportja az Omega fellépése alatt végig tárgyakat dobált a színpadra. Ezek egyike, egy törött pohár halántékon találta Kóbor Jánost, az Omega énekesét, akit vérző fejjel szállítottak kórházba. A koncert félbeszakadt. A rendőrség azonnal megkezdte a vizsgálatot.

A fenti csak egy gyors hír volt – gondolom, az elsőség kedvéért -, de idővel egyre többen szálltak rá a botrányra. A teljes történetet és annak konklúzióját érdekes módon egy nem kifejezetten a könnyűzenével foglalkozó újság, az Élet- és Irodalom zárta keretbe.

Megtörtént az elképzelhetetlen. Szombathelyen. 1986. november 21-én egy Omega-koncerten az ezerötszáz főnyi közönség két tagja megdobta a zenekar énekesét, Kóbor Jánost. Az üvegpohár jóval súlyosabb sérülést is okozhatott volna, a seb azonban, azt hiszem, így is gyógyíthatatlan.

Látszólag pedig csak annyi történt, hogy Magyarországon a rocktörténelem során először erőszakos cselekmény miatt félbeszakadt egy koncert. A sértett azt mondta: nem azonosítja a tettest a szombathelyi közönséggel. A tömeg mögé bújt sunyi alakok képesek tönkre tenni a mások szórakozását, léteznek agresszív csoportok, ezek a balhé kedvéért járnak koncertre. Az eseményt különben, a múlt heti Popmeccs szavazáson a nagyközönség az Év cikijének minősítette.

Ha azonban azt mondom, már rég várni lehetett valami ilyesmit, igazán nem török kasszandrai babérokra. Szomorú, hogy épp egy Omega-koncerten esett meg, hiszen megtörténhetett volna — nem több joggal, de talán stílszerűbben egy R-Go- vagy Edda-koncerten. Még botrányosabb a dolog, ha úgy veszem, hogy a Pokolgép nevű, meglehetősen sikertelen együttes egyik rajongója volt a tettes, pedig az Omega mindent megtett a Pokolgép révbe érkezéséért, ezen a koncertjén is előzenekarul választotta. Adjuk ehhez hozzá, hogy az Omega, fönnállásának huszonötödik évfordulója közeledtével. 1986-ra egy olyan lemezt jelentetett meg, amely véleményem szerint méltán pályázhat az Év Albuma címre — ha van ilyen.

Itt azért álljunk meg egy picit. A Pokolgép 1986-ban már elég komoly tényezőnek számított a könnyűzene világában, szóval egyáltalán nem nevezhető sikertelen együttesnek. Másodszor pedig már akkor sem volt etikus egy zenekart, focicsapatot stb. néhány agresszív rajongóval összekeverni. Az Omega meg már segítette a Hobó Blues Band-et, a Beatricét, ha így nézzük, bármelyik fanatikus támadhatott volna, ha csak nem arra megy ki a játék, hogy azok a zenekarok minőségibb zenét játszottak.

A Föld árnyékos oldalán című album összefoglalója mindannak, amit az Omega tudásban, huszonnégy év alatt összegyűjtött, még azt is mutatja, hogy ez a zenekar képes újat mutatni, haladni a kor áramlataival a következő huszonöt- évben.

Ami azonban mindenképp vicces. Egy ifjúsági zenét játszó együttes első és második negyedszázadáról beszélünk. Igen, barátaim, elöregedett az egész magyar rock. A zene egyre színvonalasabb, igényesebb, mi, akik együtt öregszünk vele, szívesen tesszük föl otthon lemezjátszónkra, a koncertlátogató életforma azonban együtt fiatalodik a mind újabb nemzedékkel. Ahogy deresednek a beatzenészek, úgy lesz mind nagyobb a korkülönbség, a generációs szakadék köztük és a rivalda túloldalán csápolók között. Bár, a jobbérzésű publikum félrenéz, mindig akadnak vandálok, akik neveltetésük hiányát elárulva, üvegpoharak hajigálásával adnak — elítélendő módon — hangot nemtetszésüknek.

Az egykori zenekarok pedig alakítják továbbra is az összkomfortos nonkonformistát, pengetik az ifjúsági zene ellenkultúra húrjait, miközben az a groteszk helyzet kezd kialakulni, hogy a mai fiatal már a nagymamájával se tud jól összeveszni, mert a nagyi, lánykorában, ugyanannak az együttesnek a lemezével volt lázadó, amely zenekarnak most a hetvenharmadik albumát vette meg az unoka (No persze nem ilyen egyszerű a helyzet, mert a mai fiatal lázadásképpen elmenekül, és a Sógorock meg a 3+2-féIe lakodalmi malacbandák beatesített nótáit hallgatva vállvetett boldogságban él a dédszülőkkel.)

Negyvenéves, diszkóbugyogós, affektált tinédzserek, a különféle rétegek pártját fogó titkos üzleti tehetségek maffiózók járnak a színpadokon, rendszerint, pózokkal leplezve zenészi képességeik hiányát. Szomorú, hogy még mindig az az eladhatóbb, hogy ezek a hamis prófétának álcázott igazi bohócok szilárdan tartják ócska kis árfolyamukat, szomorú, hogy éppen Kóbor János kapott helyettük, hogy egy Omega-koncerten érkezett meg egy újabb nemzedék üvegpohárba zárt üzenete, hiszen az Omega és még egy-két zenekar képes a zenéjéből is megélni, ha tudomásul veszi, hogy ez már nem nemzedéki zene és nem magatartás, hanem összemberi. Gondolom, addigra a többiek már naponta négy üvegpoharat kapnak.

Tulajdonképpen én megértem azt, hogy nem illik dobálni a színpadra, meg egyáltalán sehova és a büntetés jár is a bűnösnek, de könyörgöm, a Pokolgép zenekar miért tehet arról, hogy a sokszáz normális mellett néhány elmebeteg is az ő zenéjüket szereti? A zenekar dalszövegei nem agresszívak, nem erőszakosak, akkor mi a baj velük? A rockzene biztosan nem, hiszen minden keménysége ellenére a '70-es évek közepe óta folyamatosan ez a legsikeresebb műfaj. De nézzük a további fejleményeket a Déli Hírlap írásával!

Ma este hét órára Omega koncertet hirdettek a miskolci sportcsarnokba. Sok zenerajongó hallhatta a hétvégén, hogy péntek este a szombathelyi sportcsarnokban a zenekar szólóénekesét, Kóbor Jánost halántékon dobták egy üvegpohárral. Ennek ellenére az énekes és az együttes ma este fellép Miskolcon. Kóbor Jánost Szombathelyen akkor inzultálták, amikor a Feketedoboz című dalt énekelte, amelynél elsötétül a színpad, s csak az énekes látszik egy fénykörben. A színpadra hajított üveg pohár Kóbor János halántékát érte, s felrepesztette rajta a bőrt. A koncertet félbe kellett szakítani, s az énekest kórházba szállították, ahol összevarrták a sebét. Még nem derült ki, hogy ki volt a vétkes. Reméljük, hogy a mai miskolci koncerten, ahol a 25. születésnapjára készülő Omega együttes legutolsó, 12. nagylemezének anyagát mutatja be, nem fordul elő semmilyen rendzavarás.

A rendőrség maximális erővel vonult ki Miskolcon is, civilruhás nyomozók bújtak meg a tömegben, a rendezőgárda folyamatosan a rajongók között sasszézott, ennek ellenére nem történt baj. Viszont nem kellett sokat várni, meg lettek a bűnösök, akik interjút is adtak a vas-megyei sajtónak:

A szombathelyi városi rendőrkapitányság nyomozói bravúros gyorsasággal elfogták és őrizetbe vették az Omega együttes énekese, Kóbor János támadóit. A részletekről tegnap délután Csere István, a városi rendőrkapitányság vezetője tájékoztatta lapunkat. A fiatalkorú T. Róbert püspökmolnári lakos a november 21-i koncertre tojást vitt magával és azt az előadás során bedobta a színpadra. De mást is hozott: a többi között egy kóláspoharat. Ezt odaadta társának, Németh János András, 24 éves fiatalembernek. Mindketten segédmunkások, a MÁV szombathelyi Járműjavítóban dolgoznak. Németh (balogunyomi lakos) nem sokkal a koncert vége előtt aztán bedobta a poharat, eltalálva az énekest. Cselekménye nyolc napon belül gyógyuló sérülést okozott. A tett elkövetését mindketten beismerték, az ügy teljes felderítése érdekében további tanúkat hallgatnak ki. A két fiatalt őrizetbe vették, s a jövő héten bíróság elé állítják. Garázdaság vétségével, gyorsított eljárással. Mindkét fiatal büntetlen előéletű.

Alkalmunk volt beszélgetni velük. Elsőként T. Róbertnek tettük fel a kérdést: miért támadtak az énekesre? — Nem szeretem az Omegát — válaszolta, immáron megszeppenten — Az ötlet, hogy dobjunk, a koncerten született. A poharat a büfében szereztük, abban adták a kólát. — Mi bajod az Omegával? — Semmi, nem szeretem őket. A Pokolgép jobb. — Ez nem válasz. Gondolkodtál tetted következményén? — Bánom. Nem kellett volna... A koncert előtt a Dongóban (szombathelyi italbolt — a szerk. megj.) ittunk sört, de nem voltunk részegek. A poharat Németh János András hajította be. — Az újságban olvastam, hogy mi lett a következmény. Ezt nem akartam. — Miért nem jelentkeztél önként? — Azt hittem, hogy elül a vihar, elfelejtődik az egész. Hogy elsimítódik. — Cselekményetekkel sok ember szórakozását tettétek tönkre. A közvélemény felháborodása nagy. Mi vezetett benneteket erre a felelőtlenségre? Eleinte nem szól, tipródik. Melege van. Aztán kiböki: — Nem szeretem a Kóbort. — Ez még nem ok arra, hogy rátámadj. — Most már nem tenném, megbántam. — Ismeritek az Omega zenéjét? — Nem, de nem is érdekel. Mi a Pokolgépre mentünk. — Volt már hasonló ügyed? — Egyszer a Haladás meccsen bedobtam egy szerpentint a pályára. Akkor is bekísértek a rendőrök, de nem lett folytatása az ügynek. — Mire számítasz? — Felfüggesztettre.

A beszélgetés után őrizetbe veszik őket. Csere István alezredes és kollégája szinte egyszerre mondja: — Érthetetlen ez a szűklátókörűség, ez a vak indulat. Ezek a fiatalok egyszerűen képtelenek voltak felmérni cselekményük súlyát. Tehetnénk hozzá: azt, hogy széles körű felháborodást váltanak ki. Legyen figyelmeztető másoknak az esetük. Még annyit: elismerés a szombathelyi nyomozóknak gyors és alapos munkájukért. Valamennyi rockzene-, s nem csak rockzene-kedvelő nevében.

A bűnösöket tehát elkapták és nem egész egy héttel az incidens után a bíróság már ítéletet is hozott az ügyben. Bár csak ma is ilyen gyorsan működne a bíróság, de sok esetben éveket, tíz éveket kell várni arra, hogy egyáltalán foglalkozzon valaki az üggyel. A bíróság gyors ítéletéről a Déli Hírlapban számoltak be.

Már tegnap ítéletet hirdetett Szombathelyen a városi bíróság a múlt hét péntekjén botrányosan félbeszakadt szombathelyi Omega-koncert garázdái ügyében. A 25 éves fennállását vidéki koncertsorozattal ünneplő együttes előzenekara, a Pokolgép jobbára tizenévesekből álló rajongótábora tojással, vécépapírkötegekkel, s a helyszínen vandál módon leszaggatott tárgyakkal dobálta meg a parádés show-műsorral színpadra lépő Omega együttes tagjait. A zenekar szólóénekesét, Kóbor Jánost halántékon találta egy törött pohár. A vérző zenészt — akinek sérülése szerencsére nyolc napon belül begyógyult — kórházba szállították, a koncert félbeszakadt. A Szombathelyi Városi Rendőrkapitányság nyomozói által előállított tettesek ellen gyorsított bírósági eljárás indult.

A fiatalkorú T. Róbert püspökmolnári lakost, aki Németh János András 24 éves balogunyomi társa kezébe adta a sérülést okozó kóláspoharat, garázdaság bűntettéért és súlyos testi sértés kísérletére való felbujtásért öt hónapi, a fiatalkorúak fogházában letöltendő szabadságvesztésre, másodrendű vádlott-társát, aki a poharat elhajította, garázdaság bűntettéért súlyos testi sértésért tízhónapi, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélte a szombathelyi bíróság. Az ítélet ellen mindkét vádlott védője fellebbezett.

Szinte az összes vidéki újság foglalkozott az üggyel, csak érdekes módon a fővárosi – országos – politikai lapok nem mozdították a fülük botját sem. Ez azért kérdéseket indít el az emberben. Az persze igaz, hogy ekkoriban a botrányokkal csak akkor foglalkoztak, ha már nem lehetett tovább elhallgatni.

Éppen egy hete történt Szombathelyen, a Művelődési és Sportházban, a Pokolgép és az Omega együttes koncertjén: Németh János 24 éves balogunyomi lakos egy kóláspohárral fejbe dobta Kóbor Jánost, az Omega énekesét. Az üggyel kapcsolatban kedden két elkövetőt vett őrizetbe a rendőrség, a másik T. Róbert 17 éves püspökmolnári lakos volt, aki a poharat adta Némethnek.

Tegnap a két fiatalt a Szombathelyi Városi Bíróságon állították elő. A sértett, Kóbor János nem jelent meg, könnyű testi sértés miatt magánindítványt nem terjesztett elő. A két vádlottat — mivel tojásokat dobtak a színpadra — garázdaságért, valamint súlyos testi sértés kísérletéért vonták felelősségre. Némethet tízhavi börtönre, T.-t öthavi, fiatalkorúak fogházában letöltendő szahadságvesztésre ítélték. Mellettük szólt büntetlen előéletük, beismerésük. A bíróság azonban rámutatott: közösségellenes magatartást tanúsítottak, megzavarták a köznyugalmat, viselkedésükkel sokakat felháborítottak, s nem ez az első ilyen rendbontás hasonló rendezvényeken. Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlottak és védőik enyhítést, illetve felmentést kértek.

Az Omega végül sikeres turnét hagyott maga mögött és A Föld árnyékos oldalán album máig a sikeresebbek közé tartozik, annyira, hogy Debreczeni Cikiék az Omega Testamentummal ezzel a dallal indítják koncertjeiket. Kóbor János is gyorsan túltette magát a balhén, a seb hamar begyógyult. A Pokolgép együttes viszont készült a karácsonyi metál-fesztiválra, ami a Petőfi Csarnokban lett volna. A zenekar tagjai azt gondolták akkor, hogy ezzel az apró balhéval letudhatták az évet, de az igazi meghurcoltatás csak ezután kezdődött…

https://szinfalak-mogott4.webnode.hu/l/cikipedia-14-49-cirkusz-es-racs-a-felrobbant-pokolgep-1-resz/<br>

https://szinfalak-mogott4.webnode.hu/l/cikipedia-14-50-cirkusz-es-racs-a-felrobbant-pokolgep-2-resz/<br>

Vége

Készítette: Fiery