Cikipédia 6/34 - Jól hangzik, csak rosszul látszik

2016.11.24

A Vintage TV tulajdonosai hülyének nézték Magyarországot, azon belül a könnyűzenei szakmát, és azokat a rajongókat, akik feltétel nélkül elhitték, hogy a társaság segíteni érkezik Budapestre. Sajnos, az angol pökhendiség, Kelet-Európa lenézése még mindig ott folyik a vérükben. Elhitették velünk, hogy a nyugaton oly sikeres stratégiával nálunk is harcba szállnak az igénytelenség ellen. Aztán az ígéretek puszta szavak maradtak, az ígérgetőkből pedig egy szellő fútta árny. Azóta "hősiesen" elbújtak a felelősség elől, és lelkiismeretfurdalás nélkül élik tovább megszokott életüket a ködös Albionban... (Fiery)

Levettem mindent róla, bár sohase tettem volna...

A Vintage TV állítólag a világ rock berkeiben egy meghatározó név. Olyan nagyágyúnak számít, amely a statisztikák szerint Angliában simán leverte az MTV-t és a VH1-t is. Nem csoda, ha más országokra is kivetette a hálóját. Egyre több európai vérelosztóra kötötte magát, így került többek között Magyarországra is. A szakma pedig egy pillanat alatt felkapta fejét, hiszen végre egy olyan csatorna, amelyik megalkuvás nélkül közvetíti a rockzenét az ötvenes évektől napjainkig.

Az elmélet arról szólt, hogy végre nem kell Vikidál Gyulának Fási Ádámmal osztozni a képernyőn, és Schuster Lóri sem a női divatruhákat reklámozza majd Kozsóval. A Vintage TV az a hely lett volna, ahol egy szerepért Nagy Ferónak nem korcsolyáznia, vagy vacsorát főznie hanem énekelnie kellett volna. Sajnos a hazai könnyűzenei csatornák mindent feláldoznak a nézettség/hallgatottság érdekében, legyen szó a Sláger tévétől a Rock rádióig! Mit tagadjam, túl szépen indult az egész.

A tulajdonosok alapos körültekintéssel kutatták fel a szakma "játékosait", beígértek nekik hazai viszonylatban káprázatos lehetőségeket, pénzeket - valljuk be tehették, mert anyaföldjükön a felénk felkínált összegek még mindig csak gomboknak számítanak - és útjára indították a produkciót!

Szóval nem indítottak el semmit, habár a felvételek megkezdődtek, de harminchárom interjú elkészülését követően el is zárták az addig is csak vékonyan csordogáló pénzcsapot. Itt azért annyit megjegyeznék, hogy ez még a bevezető időben történt, több mint félévvel az indulás előtt. A munka gyümölcse is csak játékpénz volt (mint a McDonald's négyórásban), de a stáb bevállalta a jövőbeni szép remények, a nagy tervek megvalósulásának érdekében.

A felvételek nagyon jó hangulatban zajlottak, a kis társaság nagy terveket kezdett szövögetni. A lényeg az, hogy a méltán világhírű médiacsatorna tulajdonosi köre úgy döntött, hogy papíron kicsit felturbózzák az eddig elért eredményeket, így elindult egy Vintage Oroszországban, egy Indiában, és egy Kanadában is. A kis magyar csapat pedig örült, mint majom a farkának, hiszen innentől még elitebbé vált (volna) a média.

Persze mindez csak álom maradt, hiszen a Vintage nevében itthoni eljárók nem hozhattak a tulajdonosok nélkül döntést, és ha hoztak is, az mindig meg lett vétózva, vagy másítva. A stáb egyre kevésbé mert tükörbe nézni, mert egyre nagyobb hülyének látták benne magukat. Megakadtak a tárgyalások, megszűntek a felvételek, rövidnek nem mondható szünet állt be. Hiába kapott a stáb többezernyi klipet, koncertfelvételt lemezcégektől, zenekaroktól, előadóktól, gyűjtőktől, a Vintage TV tulajdonosainak eszébe sem jutott leadni azokat..

Magyaros indulás, angolos távozás

Aztán ősz végére újra elindult valami, már azt is tudta a csapat, hogy decembertől elindul végre a műsor Magyarországon is, ha fizetés nélkül is, de megcsináltak egy több részes dokumentumfilmet a Petőfi Csarnok utolsó koncertjeiről (Kalapács - Mobilmánia), ahol rengeteg neves művész nyilatkozott, valamint elkészítettek a Karthago zenekarral egy unplugged koncertfelvételt is. Ezek közül semmi nem kellett az angoloknak, de nem is az volt a céljuk, hogy foglalkozzanak a magyar zenével.

2016 kora tavasza pedig jól indult! Sikerült végre megegyezni, és műsor is volt már végre. A Vintage megegyezett magyar munkatársaival, majd minden annyiban is maradt. Elindult ugyan a csatorna, de ez nem az volt, amiről az ígéret szólt. A magyar zenekarok, előadók be sem kerültek a műsorba, a harminchárom rész is csak éppen hogy. Mi tagadás, szar egy helyzet, amikor mindenki ugrásra készen szeretne bizonyítani, zenészek, műsorvezetők, technikusok, és nem tehetnek semmit. Tulajdonképpen ment az angol Vintage műsor Magyarországon. Ott állt a stáb, és nem lehetett készíteni műsorokat, mert nem volt rá háttér, és nem volt rá akarat!

Mit adtak nekünk a Rómaiak?

Nyolc hónapon keresztül volt látható Magyarországon a Vintage úgy, hogy az ilyenkor szokásos bemutatkozás, állófogadás - ami egy nagyhírű médiától elvárható - sem volt. Folyamatosan ismételgették a brit zenéket, és egyre több névtelen angol előadókat, de magyar sehol. Angol ismeretlenek hamisan énekelgetve hamis gitárral önmagukat kísérve fekete függöny előtt. Gratulálok, ezt mi már a '80-as évek elején kitaláltuk, ez volt a hét műtrágya! A stáb pedig értetlenkedett, és nem tehetett semmit, mert se fizetés, sem segítség. A nézettség pedig elkezdett csökkenni. Folyamatos üzengetések ellenére sem változott a helyzet, a válasz annyi volt, hogy a brit zene előtt az egész világ térdre borul, még a magyarok is! Nagyon úgy tűnik, hogy mi lettünk az új gyarmat mert, ha nem is hoztak semmit, elvitték az időnket, a bizalmunkat, és a lehetőségeket.

Az angol pökhendiség így is végig jellemezte a tulajdonosok hozzáállását és az őket képviselő angol vezetőket. Jöttek ők néha Magyarországra jó nagyokat ígérgetni, időt húzni, a kis stáb pedig megtakarított pénzéből finanszírozta a "nagy angolok" vacsoráját, egyebét, de semmi sem változott.

Továbbra is voltak tervek, ötletek, amiből természetesen semmi nem valósult meg. 2016 augusztusában aztán lehullott a lepel, az Antenna Hungária leszedte platformjáról a csatornát (kellett volna feléjük is fizetni), így világossá vált, hogy vége! Persze, ha elmaradásukat rendezték volna, simán visszakerülhettek volna, csakhogy eszük ágában sem volt ezt megtenni. A fizetések elmaradását a Font értékének csökkenésével magyarázták (Brexit). Az persze eszükbe sem jutott, ha rendesen, időben, rendszeresen utalják a járandóságokat, akkor nem halmozódik fel ennyi tartozás. De megismétlem, az ő szempontjukból gombokról beszélünk!

A BTK sem segít már

A méltán világhírű rockzenei nosztalgia csatorna pedig szép lassan visszahúzódott, ami olyannyira sikerült, hogy már a Magyarországról érkező hivatalos megkeresésekre sem reagáltak. A stáb tagjai pedig elmondhatják magukról, hogy ők finanszírozták a gazdag angol hóbortot, hiszen a nyolc hónap alatt ugye rengeteg adót befizettek az elmaradt fizetések után.

Mára (2016. november) elértük azt, hogy a Vintage "bátor" megfutamodása után jó nagy űrt hagyott maga után és nem elég az, hogy a pénzzel visszaéltek, a szakmai stáb hírnevét is - akik a tulajdonosi kör képviseletében egyeztettek zenészekkel, szakmával - alaposan lejáratták.

Azért azt tudja meg a világ, hogy Magyarország semmivel nem selejtesebb hely Angliánál, és itt is ugyanolyan emberek élnek, és dolgoznak - még ha tizede annyiért is -, mint kint a köd áztatta eltunyult pökhendiföldön.

Készítette: Fiery